Co to jest zjawisko kondensacji?
Zarówno kocioł tradycyjny jak i kocioł kondensacyjny są urządzeniami, które do ogrzewania wykorzystują paliwo jakim jest gaz. Jednak w przypadku kotłów kondensacyjnych, odbierają one dodatkową ilość ciepła ze spalin, które w tradycyjnych kotłach usuwane są przez komin na zewnątrz. W kotłach kondensacyjnych wykorzystywane jest zjawisko kondensacji polegające na wykorzystaniu pary wodnej, będącej produktem spalania gazu, a powstającej w wyniku reakcji chemicznej łączenia się wodoru (jako składnika gazu) z tlenem zawartym w powietrzu.
Energii z pary wodnej nie da się odzyskać w kotłach tradycyjnych, ponieważ spaliny przez nie wytwarzane mają temperaturę powyżej 100°C. Tylko taka temperatura pozwala bowiem wytworzyć ciąg kominowy, którym spaliny uwalniane są do atmosfery. Poza oczywistą stratą energii wpływa to też negatywnie na nasze środowisko i przyczynia się do jego ogrzewania.
W kotłach kondensacyjnych strata ta jest zminimalizowana, ponieważ ciepło ze spalin jest wykorzystywane ponownie i przetwarzane na ogrzewanie. Im niższa temperatura systemu ogrzewania, tym wykorzystanie kondensacji jest bardziej efektywne. Stąd najlepiej sprawdza się ono w ogrzewaniu podłogowym i niskotemperaturowych systemach grzejnikowych. Ostatecznie użycie kotłów kondensacyjnych przekłada się zarówno na mniejsze zużycie paliwa oraz niższe rachunki za gaz.
Jakie są różnice między kotłami tradycyjnymi i kondensacyjnymi?
W kotłach kondensacyjnych uzyskujemy dodatkową energię wykorzystując efekty uboczne spalania, tym samym obniżając zużycie gazu potrzebnego do ogrzania wody i pomieszczeń. Nowoczesne piece kondensacyjne są bardziej przyjazne środowisku także dzięki temu, że temperatura spalin, które są przez nie wytwarzane jest dużo niższa niż tych, wytwarzanych w kotłach tradycyjnych, czyli 45-60°C.
W kotłach kondensacyjnych mamy możliwość dodatkowej modulacji ich mocy, regulując tym samym temperaturę w pomieszczeniach, dostosowując ją do warunków pogodowych, programując odpowiednią temperaturę dla dnia i nocy i podłączając je do niskotemperaturowego systemu ogrzewania podłogowego. Wykorzystując te wszystkie możliwości możemy zaoszczędzić nawet ponad 20% zużycia gazu, co ma niebagatelny wpływ na ekonomiczny wymiar takiej inwestycji.
Kocioł kondensacyjny to urządzenie z zamkniętą komorą spalania, natomiast kocioł tradycyjny zwykle ma otwartą komorę spalania, ponieważ wykorzystuje tlen z powietrza w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany.
W przypadku zamkniętej komory spalania kocioł gazowy zwykle pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku (poprzez rurę wyprowadzoną na zewnątrz przez ścianę zewnętrzną lub z szachtu kominowego), w związku z tym instalacja jest zamknięta i niepotrzebna jest dodatkowo wentylacja nawiewna pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie (czyli tzw. kratka wentylacyjna w ścianie zewnętrznej budynku, przez którą powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia). Dodatkowo pomieszczenie, w którym znajduje się gazowy kocioł kondensacyjny nie musi mieć dostępu do powietrza z zewnątrz, co jest ważne, gdy na przykład znajduje się on w łazience.
Zaletą gazowego kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania jest także brak możliwości przedostania się spalin do pomieszczenia. Ponadto nowoczesne kotły kondensacyjne wykorzystują najlepsze rozwiązania techniczne i wysokiej jakości materiały co sprawia, że są one dużo trwalsze od tych tradycyjnych.
Kiedy warto inwestować w gazowy kocioł kondensacyjny?
Gazowe kotły kondensacyjne mogą być zarówno wiszące jak i stojące. Firmy Vaillant, Saunier Duval, De Dietrich,, Bosch i Wolf oferują całą gamę urządzeń, które zaspokoją wszystkie oczekiwania użytkowników. Ich wspólną cechą, a jednocześnie ogromną zaletą, jest przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa i niższe rachunki za gaz.
Jeszcze kilka lat temu kotły kondensacyjne były dużo droższe od tradycyjnych. Często problemem było też dostosowanie istniejącej instalacji do wymogów technicznych nowych kotłów kondensacyjnych. Nieprawdą jest iż kocioł kondensacyjny nie nadaje się do niektórych instalacji. Kotły też można zamontować w każdej instalacji, nawet starej z grzejnikami żeliwnymi. Grzejniki żeliwne bardzo dobrze nadają się do kotów kondensacyjnych z uwagi na swoje rozmiary, oraz parametry. Jedynym problemem w starych instalacjach jest szlam oraz inne zanieczyszczenia. Jednak zamontowanie na instalacji filtra magnetycznego, oraz filtro-odmulacza rozwiązuje te problemy.
Warto w przypadku wszelkich wątpliwości zapytać autoryzowanego pracownika serwisu o korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych i możliwości instalacji. Gazowe kotły kondensacyjne najczęściej montowane są w mieszkaniach i domach jednorodzinnych o powierzchni powyżej 100m2. Wykorzystanie kotłów kondensacyjnych jest jednak możliwe także na mniejszych powierzchniach – w każdym takim przypadku warto jednak zasięgnąć rady specjalisty z autoryzowanego serwisu.
Obecnie na rynku można znaleźć kotły kondensacyjne przeznaczone do mieszkań i do domów jedno- oraz wielorodzinnych, które mogą być zasilane gazem lub olejem opałowym. Urządzenia te można montować zarówno w nowych, jak i modernizowanych instalacjach centralnego ogrzewania. Można je montować w małych pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia (minimalna kubatura pomieszczenia to 6,5m3) , bądź – w przypadku domów – w przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Miejsce montażu kotła kondensacyjnego należy zawsze wcześniej skonsultować z instalatorem.
Właściciele domów jednorodzinnych czy budynków, mogą ubiegać się o dotację na zakup kotła kondensacyjnego w ramach różnych programów środowiskowych. Warto zatem sprawdzić możliwości dofinansowania wymiany starego kotła czy pieca w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania lub zapytać o programy dotacyjne firmę, która zajmuje się lokalnie dystrybucją gazu.